Fő tartalom átugrása

Mesés öröknaptár

A mesés öröknaptár 2021-ben készült. Minden hónapra egy olyan mesét tartalmaz, amely a gyászolók számára a gyász egy részét hangosítja ki. Öröknaptár, mert minden évben végigéljük a természet változásainak ciklusait, és ezekkel a gyász is folyamatosan változik, alakul, majd halványodik. Bízunk abban, hogy mindenki megtalálja a számára  segítő mesét, vagy a változás dinamikájában, hónapról hónapra tudja a gyász különbözőségét megélni.

Bevezető gondolatok

minden hónapban készülök egy mesével Egyesületünk honlapján. Ha már mi, felnőttek, újra visszakaptuk a meséket, talán újra is kell tanulnunk, mit kezdjünk velük, hogy legyünk velük kapcsolatban. Mindenkit megnyugtatok, nem kell varázslat, hisz már azzal jól járunk, ha rendszeresen olvasunk meséket, amelyek ne feledjük, valaha felnőtt műfaj voltak. Hisszük, hogy minden élethelyzetnek megvan a maga meséje, hisz az élet lényeges dolgai nem változnak, s ami ma velünk történik, az már korábban valahol, valakivel megtörtént, s a történetek az évszázadok, évezredek alatt kristályosodtak ki az emberi tapasztalatokból. Így aztán megjelenik a mesékben a veszteségekkel való megbirkózás is, a halálhoz fűződő viszonyunk, erőforrásaink felfedezése és még a jó segítői magatartás is. Végtelen kincsestárból válogathatok tehát, és hívlak titeket, gyertek velem ezen a felfedező úton!

Békési Tímea (addiktológiai konzultáns, gyászkísérő, metamorphoses meseterapeuta)

Erre a hónapra egy olyan mesét választottam, amely számomra sokat megmutat a teljes kisemmizettség, a sötétség, az életre való képtelenség, a depresszió és kilátástalanság állapotából. Mély gyászban…
Segíteni a mérhetetlen fájdalomban hogy lehet? Lássuk, miként mutatja be ezt az alábbi gyönyörű mese. Gyászkísérőként nagyon sokféle emberrel, veszteséggel, életekkel találkozunk és fontos, hogy mi…
Ha valakit nagy veszteség ér, óhatatlanul foglalkoztatni fogja az élet értelme.  A gyászban lévő ember egy időre elveszítheti hitét a szeretetben és lehet, hogy távol tartja magát tőle azért, h…
Ha gyászban vagyunk, mi lehet segítségünkre fájdalmunkban? Azt mondják, az idő nem segít, és valóban, önmagában nem segít. De ha a mindennapokban képesek vagyunk átélni érzéseinket, elsiratjuk…
Békési Tímea gyűjtése ebben a hónapban a gyászfeldolgozó csoportok fontosságára világít rá. A csoportok azért jöttek létre és terjednek szépen az egész országban, mert a gyászban is megéljük, mennyi…
A gyászolók gyakran megélik, hogy elszigetelődnek, egyedül maradnak fájdalmukkal, s még ha van is segítségük, azért mindig lesz olyan dolog, amit csak ők tehetnek meg magukért. Ebben a hónapban egy o…
A gyász nem tart nyári szünetet. Könnyen meglehet, hogy ebben a pillanatban is sokan küzdenek a reményvesztettség állapotával, s lelküket elborítja a sötétség. Most talán úgy érzik, annyira fáj a hi…
Augusztusi mesénk azt üzeni, hogy nincs totális veszteség, valami mindig megmarad. A gyászmunka nagyon nehéz és megterhelő folyamat, ami alatt sok-sok könnyön, bánaton és szomorúságon kell átvergődn…
Szeptemberi mese Aki elveszíti egy közeli hozzátartozóját vagy barátját, az élete már nem megy ugyanúgy tovább. Megrendülhet addigi világa anyagilag, lelkileg, s a halál árnyékában új megvilágításba…
A gyász olyan krízis életünkben, amely egy nehéz és elhúzódó folyamat, hisz nem lehet rajta gyorsan átesni. Hát hogy is lehetne, amikor meghalt egy ember?… Fontos tehát, hogy legyen elég lelki muníci…
Hazánkban halottak napján a legtöbb ember felkeresi elhunyt hozzátartozói sírját, emlékhelyét, virágot visz, gyertyát gyújt, imádkozik, emlékezik. Ilyenkor óhatatlanul eszünkbe jut saját mulandóságun…
Amikor elveszítünk valakit, a hétköznapokban is megéljük a hiányt, de az ünnepek még inkább felerősíthetik szomorúságunkat. Ilyenkor sok kérdés felmerülhet, például hogy az elhunyt szerepét hogy lehe…

Feliratkozás hírlevélre

Ha szeretne értesítést kapni az induló gyászcsoportokról, iratkozzon fel hírlevelünkre.
Egyetértek a Adatvédelmi tájékoztató tartalmával