Fő tartalom átugrása

„Nagy ajándék megtapasztalni az őszinte kapcsolódás gyógyító erejét”

  • | Napfogyatkozás Egyesület

1120 egyeni gyaszido2

Egyesületünk egyéni gyászidő programja másfél éve fut sikeresen online és személyes formában. Az alábbiakban Mucsi Georgina, a Napfogyatkozás Egyesület hálózati koordinátora, gyászkísérő megosztja személyes tapasztalatait, az elmúlt időszak gyakorlatáról.

Mikor és hogyan indult az egyéni gyászidő? Mi indította el az egyesületet, hogy ilyen szolgáltatást nyújtson?

MG: 2023-ban indítottuk el a támogatott egyéni gyászidő programunkat. Az Egyesület célja, hogy a lehető legszélesebb körben segítse a gyászban érintetteket, ezzel a programmal is törekszünk, hogy még több ember számára nyíljon lehetőség, hogy veszteség esetén ne maradjanak segítség nélkül, egyedül. 

Mi indított el TÉGED ezen az úton? 

MG: Évek óta tevékenykedem gyászkísérőként, egyénileg és csoportban is támogatom a hozzám fordulókat. Tapasztalom, hogy veszteség esetén mennyire el tud szigetelődni a gyászoló, és mekkora szükség van arra, hogy legyen egy biztonságos tér, ahol megnyílhat, hozzáférhet érzéseihez, erőforrásaihoz és a mély fájdalmához egyaránt. Nagy ajándék számomra látni e folyamatban a különböző megküzdési stratégiákat, a gyászolók bátorságát és rejtett erőforrásait, és megtapasztalni az őszinte kapcsolódás, találkozás gyógyító erejét még a legnehezebb élethelyzetekben is. Megtisztelő érzés egy ilyen folyamatban valaki kísérőjévé válni. 

1020 egyeni gyaszido3

Az egyéni gyászidő programban két csoportnak kínál támogatott lehetőséget az egyesület: veszteséget megélt fiatal felnőtteknek, valamint daganatos betegségben elhunytak hozzátartozóinak. Miért éppen ezt a két csoportot célozza az egyéni gyászidő? 

Azt tapasztaljuk, hogy e két célcsoport esetében, akár az élethelyzeti jellemzőket, akár az anyagi helyzetet figyelembe véve, nincs módjukban gyakran segítséget igénybe venni. Törekszünk forgó rendszerben kitágítani és újabb célcsoport számára lehetőséget adni a támogatott forma elérésére. 

Mire lehet elég (és mire nem) 5 alkalom? 

Az öt alkalmat mindenki arra használja, amire épp tudja a jelen élethelyzetében. Arra mindenképp elegendő, hogy felismerjék, ha beszélnek a nehéz, fájdalmas érzéseikről az felszabadító hatású. Beszélünk a gyászfolyamat hullámzó természetéről, a felszakadó érzések kavalkádjáról, és mindarról, amit a gyászoló hoz. Ez a tér az övé, ide kitehet mindent, ítélkezés, minősítés és tanácsok nélkül ott vagyunk mellette, tartjuk és osztozunk a tehetetlenségben is olykor. 

1020 egyeni gyaszido4

Mik a tapasztalataitok, kik veszik igénybe a gyászidőt? 

Azt tapasztaljuk, leginkább daganatos betegségben elhunytak hozzátartozói veszik igénybe a lehetőséget. Ők nagyon sokáig nem férnek a mélyebb érzéseikhez ebben a folyamatban, az ápolás nehézségei, a rengeteg intéznivaló és a bizonytalan jövőkép miatt csak a hozzátartozó halála után realizálódik sokszor bennük, mit éltek át az elmúlt időszakban. Ilyenkor nagyon nagy szükségük van a segítségre és meghallgatásra. 

Van valami olyan emlék vagy tapasztalat, ami kiemelkedik az egyéni gyászidős munkádból? 

A legtöbb kapcsolódásból viszek valamit magammal, tisztelem a gyászolókat, akiknek van bátorságuk a szembenézéshez, érzéseik megosztásához. 

Ha egy dolgot emelnék ki, az egy 72 éves bácsi története, aki megtanulta az online beszélgetéseink alatt a kamerát használni, ez által régen látott barátaival is tudott videóbeszélgetést indítani. Azt a lelkes, büszke, őszinte örömöt, amit ez a sikerélmény okozott neki, nagyon megható volt látni. 

Tudnivalók az egyéni gyászidőről

KIKNEK SZÓL?

Az egyesület missziója, hogy elérhetővé tegye a gyászfeldolgozás lehetőségét a gyászolók széles köre számára, ezért az egyéni kísérést és segítő beszélgetést támogatott formában biztosítjuk az egyesületi megkeresések és igényfelmérés alapján az alábbi két csoportba tartozó jelentkezők számára:

Súlyos, daganatos betegségben szenvedők hozzátartozói   akik a haldokló hozzátartozójukat / szerettüket kísérik, illetve az elhunytat gyászolják. A daganatos betegeket gyászolók sok esetben a haldokló hozzátartozó kezeléséért, palliatív ellátásáért küzdenek az ellátórendszerben, eközben önmaguk gyásza háttérbe kerül. A haldoklás kísérése illetve a haláleset után a saját gyászukhoz való hozzáférés segítése a segítő beszélgetés célja.

18-25 év közötti fiatal felnőttek – akik a önálló életük elindítása során veszteséget, gyászt élnek meg – ebben az életkorban nehéz az önálló élet elkezdése, a jövőtervezés és ugyanekkor a megélt veszteség, a gyász feldolgozása. A fiatal felnőttek tanulmányaik mellett nehezen tudnak saját bevétellel rendelkezni, azért biztosítjuk nekik a támogatott veszteségfeldolgozás és gyászkísérés lehetőségét. 

MENNYIBE KERÜL?

A segítő beszélgetés a résztvevők által fizetendő támogatott díja: 5000 Ft /alkalom (60 perc)
Egy fő részére legfeljebb 5 alkalmat tudunk biztosítani.

HOGYAN JELENTKEZHETEK?

Jelentkezni ezen az űrlapon keresztül lehet:

Az online jelentkezési lap kitöltése után emailt küldünk a részletes információkkal (időpont egyeztetés módja, részvételi díj befizetésének módja, helyszíni információk).